Posiadasz pomysł na własną firmę? Nie czekaj aż ktoś inny Cię ubiegnie. Tym bardziej, że, osoby mające zamiar usamodzielnić się, mogą być pewni wsparcia pod względem wkładu pieniężnego na rozwój całego przedsięwzięcia – urzędy pracy oferują dotacje i kredyty na rozwój działalności oraz szklenia przygotowujące przyszłych chlebodawców.

Z propozycją dla przedsiębiorców, wychodzą także firmy leasingowe.

Właściciele firm, by by zwiększyć dochodowość firmy muszą się przemieszczać. Najlepiej własnym autem. Lecz nie każdy z nich może pozwolić sobie na zakup auta ze środków obrotowych (szczególnie firmy z krótkim stażem), zaś rezygnują z kredytów w obawie przed niewypłacalnością. Co wtedy? Pozostaje im leasing lub wspomniany kredyt.

Na czym polega ich działanie i jakie mają zalety?

samochód

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Leasing dla firm jak , krótko mówiąc opiera się na tym, iż właściciel firmy, który dzierżawi auto, wynajmuje go osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Wynika z tego, że nie kupujemy auta, a jedynie „wypożyczamy”. Oznacza to, że to nie na kliencie spoczywa obowiązek rejestracji, ubezpieczenia itp. Plusem ofert leasingowych jest to, iż, po wygaśnięciu umowy leasingowej można odkupić auto, albo wynająć następne. Co można spłacać w formie leasingu? Głównie samochody, specjalistyczne maszyny oraz bardziej „egzotyczne” przedmioty jak np. komory wędzarniczo-parzelnicze czy suwnice natorowe 2-dźwigarowe.

Zasady udzielenia kredytu opierają się na innych zasadach. Jeżeli mamy zamiar nabyć samochód, sami musimy zająć się sprzedażą starego. Również obsługę techniczną i ubezpieczenie powinniśmy zorganizować osobiście. Ponadto, przy kredycie (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania) samochodowym procedura jest nieco bardziej skomplikowana, z kolei leasing postrzegany jest jako bardziej przychylny zważywszy na korzyści podatkowe a także mniejsze formalności. Kupując przedmiot za gotówkę, klient znacznie obniża swoją płynność finansową, albowiem musi wyłożyć całą kwotę na zakup przedmiotu. W leasingu, leasingobiorca wnosi jedynie wkład własny i ustala takie raty miesięczne, aby pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Dzięki leasingowi wykorzystujemy działanie tzw. dźwigni finansowej, gdyż dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swych potrzeb, będziemy mogli zakupić np. nie jedną maszynę, lecz dwie i dzięki temu uzyskać większe przychody firmy.