ProgRAMiści w Polsce mogą zarabiać naprawdę dużo. Ich średnia wypłata może wynieść czasami 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału bieżącego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest naturalnie wiele zmiennych, od których uwarunkowana jest ostateczna wysokość wynagrodzeń.http://myj-car.pl/ auto detailing bydgoszczDla przykładu programista na umowie o pracę zarabia średnio 11000 zł brutto, natomiast taki, który posiada własną działalność na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakie technologie są obecnie w najwyższym stopniu korzystne finansowo – najbardziej korzystne finansowo są Spring (15 tysięcy zł) czy Angular (12 tys. brutto). Niezależnie od formy pracy niezwykle atrakcyjną alternatywą od dużej ilości lat jest j. Java (aktualnie średnio jest to 11000 złotych brutto w wypadku umowy o pracę oraz nieco ponad 14000 zł netto w wypadku B2B). Pensje brutto według technologii w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy złotych, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tys., Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 złotych.

Programista zarabia inne sumy w wypadku postaci kooperacji, tzn. zarabia nieco mniejsze kwoty w przypadku pracy zdalnej oraz jego pensje różnią się od stopnia zaawansowania. W obu wypadkach różnica to parę tys. zł na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak zacząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni we współczesnym świecie. Niestety nadal ich brakuje. Wynika to m.in. z faktu, że obecnie panuje powszechne przekonanie, jako by nauka była trudna i długotrwała.

To fakt, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na tym etacie, przy czym osoby zainteresowane mogłyby korzystać dla przykładu z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez przeróżne serwisy internetowe. W czasie tego typu bootcampu przygotowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.