Troska o osobę niepełnosprawną nie jest zadaniem lekkim i wygodnym. Jeżeli musimy zaopiekować się osobą, która nie jest w stanie tego zrobić sama, musisz uzbroić się w wytrwałość, zrozumienie i siłę.

Jak przygotować się do troski nad kimś niepełnosprawnym

W rozróżnieniu od zaawansowania niepełnosprawności, sklepy z akcesoriami rehabilitacyjnymi oferują właściwe metody mające ułatwić choremu powszednie życie. Najbardziej oczywistym potrzebnym sprzętem w sytuacji, gdy chory nie chodzi o własnych siłach są wózki inwalidzkie jak skuter elektryczny (hulajnoga elektryczna dla dziecka) Karma KS 343. Jeśli zachodzi taka konieczność, możemy kupić wózek inwalidzki toaletowy, lub po prostu wybrać pieluchomajtki. Osprzęt tego typu nie jest tani ale możemy ubiegać się o zwrot kosztów z NFZ.

wózek inwalidzki

Autor: MIKI Yoshihito
Źródło: http://www.flickr.com

Dobra orientacja w przypadłości osoby, którą się opiekujemy ułatwi nam obserwację zdrowia chorego – dzięki czemu będziemy w stanie określić czy zachodzi polepszenie stanu zdrowia, czy nie. Jeśli któregoś sprzętu nie musimy mieć na co dzień, wtedy możemy użyć specjalnej wypożyczalni. Nie pozbawiaj chorego od jego przyjaciół, spotkania z nimi z pewnością wpłyną pozytywnie na jego samopoczucie. Jeżeli to możliwe, nie powinno się jej powstrzymywać od codziennych czynności. Wszelka troska na pewno się opłaci.

Co, jeżeli nie mogę opiekować się chorym sam?

Jeżeli okoliczności nie zezwalają Ci na udźwignięcie opieki osoby chorej możesz skorzystać z specjalistycznej pomocy biegłych opiekunów. Z ich pomocy możesz skorzystać na godziny lub wybrać opcję z zakwaterowaniem. Nierzadko są to ludzie z różnymi uprawnieniami, specjaliści, którzy nie pozwolą na pojawienie się odleżyn i zrobią wszystko co w ich sile, by choremu żyło się dobrze. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz wynająć opiekuna, możesz skorzystać z wsparcia domu opieki bądź opieki domowej. Jeżeli wybierzesz dom seniora, upewnij się, że są w nim właściwe warunki. By chory miał zapewniony właściwy komfort i intymność, izby powinny być dwuosobowe. Pokoje powinny być wyposażone w przycisk alarmu, który w razie niedobrego samopoczucia zaalarmuje pracowników. Nie zaszkodzi doinformować się jak chorzy spędzają wolny czas, czy są urządzane dla nich jakieś warsztaty, a także jak wygląda kwestia posiłków, za co naliczane są nadprogramowe opłaty.