Słowo druk łączymy najczęściej z wynalazkiem Gutenberga. Dzięki jego pomysłom ludzkość była w stanie zrobić niemały skok cywilizacyjny i przejść z ery manuskryptów w erę nowoczesności, gdzie wytwarza się materiały drukowane. Chociaż pierwszych pras drukarskich nie można w żaden sposób porównać do obecnych drukarek komputerowych, to i tak dzieło Gutenberga zostało przez następców docenione i w przeciągu stuleci unowocześniane. I tak współcześnie właściwie żaden właściciel notebooka już nikt nie wyobraża sobie nawet tego codziennego życia bez drukarek.

Wydruki z drukarki 3D
Dzięki postępowi technicznemu możemy cieszyć się ogromnym wyborem zarówno drukarek, jak i technik drukowania. Jeszcze jakieś dekadę w powszechnym użytku były nade wszystko drukarki atramentowe, a dzisiaj można dostać także te laserowe bądź drukujące dzięki specjalnemu żelowi. Tak czy inaczej, niezależnie od rodzaju kupionego sprzętu i tak trzeba liczyć się z obowiązkiem nabycia materiałów eksploatacyjnych. Można rzecz oczywista wybierać tylko oryginalne produkty, lecz dobrej jakości zamienniki również zdają egzamin. Nie mniej istotny jest sam papier papier do drukowania – jeżeli będzie zżółknięty, to efekt końcowy procesu drukowania będzie godny ubolewania.
Zupełnie nową podgrupą wspomnianych produktów eksploatacyjnych bywają materiały do druku 3D. Nie bywają one tak popularne, jak te do tej pory wyliczone – .

Wszystko dlatego, że drukowanie 3D nie jest zwykłym członkom społeczeństwa nazbyt potrzebne, a i zakup specjalnej drukarki do niedrogich sprawunków wliczyć nie sposób. Rzeczone materiały () bywają wytworzone z rożnego rodzaju surowców i odznaczają się odmiennymi właściwościami. Aby odpowiednio korzystać z nich, trzeba bardzo dobrze znać ich specyfikację, jak także zastosowanie. Jedne filamenty wykorzystuje się podczas procesu dekorowania, a inne przydadzą się wtedy, kiedy produkuje się niezwykle precyzyjne konstrukcje.

Materiały do druku 3D przydają się głównie wyspecjalizowanym drukarniom, które przyjmują takie oryginalne zamówienia. Pracownicy takich zakładów bywają zmuszeni dobrać odpowiedni materiał, biorąc pod uwagę nie tylko podstawowe właściwości chemiczne lub fizyczne, lecz także jego barwę. Aby spełnić wszelkie oczekiwania usługobiorców trzeba się czasem nieźle nagimnastykować, lecz okazały i zaskakujący niejednego konsumenta rezultat końcowy, warty jest takiego zaangażowania.