Drukarki i skanery 3D to początek rewolucji, która dała sposobność zmaterializowania dowolnego kształtu zaprojektowanego wcześniej na komputerze bądź stworzenie trójwymiarowego obiektu w oparciu o zeskanowany element. Nad technologią pracowano już w latach 80-tych, następnie zaczęto z niej korzystać w wojsku i branży projektowej, zaś niebawem może zastąpić zwyczajną drukarkę w każdym domu. Jakie walory odznacza wydruk i skanowanie 3D?

Zacznijmy od pierwszej opcji, czyli wydruku 3D. Po pierwsze, daje on nowe możliwości, również zwyczajnym użytkownikom, jacy mogą we własnym domu tworzyć najbardziej skomplikowane w swej formie przedmioty. Co więcej wydruk 3D może proponować drukowanie z dokładnością do 0,014 mm, a wszystko jest zależne od użytej technologii, dzięki której drukowany obiekt tworzony jest warstwa po warstwie z właściwych materiałów. Niezaprzeczalnym atutem jest możliwość jego wykorzystania w medycynie. Nowe implanty zębów, spersonalizowane plomby, kości, rekonstrukcje twarzy – to już nie science fiction, ale realne życie.

Już teraz wejdź na ten odnośnik i zweryfikuj u źródła, aby zdobyć absolutną gwarancję, że wszystkie informacje uzyskiwane na takiej witrynie są pewne.

Nie można również zapomnieć o delikatnym ażurowym gipsie zrobionym tym sposobem, jaki jest nie tylko lżejszy niż tradycyjny, lecz i bardziej efektywny w swoim działaniu. Przykładów jest wiele, należy ciągle dążyć na przód, bowiem dobro pacjenta nieprzerwanie powinno stać na pierwszym miejscu.

Ponadto tego typu wydruk ma ważne zastosowanie w wytwarzaniu prototypów. Firma, zanim wypuści określony artykuł na rynek, może wykonać próbne obiekty, sprawdzić czy wszystko działa poprawnie, by wybrać ten najlepszy. Jeżeli z kolei chodzi o skanowanie 3D, ma ono równie szerokie zastosowanie w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym i wielu innych. Umożliwia przeniesienie kształtu trójwymiarowego przedmiotu do komputera i stworzenie jego wersji cyfrowej, co – nie da się ukryć – znacznie przyspiesza proces projektowania. Nawet nad wyraz skomplikowane formy nie sprawiają żadnego kłopotu, jako że obiekt skanowany jest z olbrzymią precyzją.

Warto jest iść z duchem czasu oraz używać nowych technologii, zwłaszcza, jeżeli mają się przysłużyć większemu dobru. Najważniejszy jest rozwój i dopracowywanie technologii, by każdy w sytuacji takiej potrzeby miał okazję skorzystać z jego możliwości.