Nasze dochody zupełnie nie rosną, zaś cały czas pojawiają się nowiutkie koszty. Jak zatem zachować równowagę finansową? To możliwe, pod warunkiem że ustalimy wyważony plan działań i nie zabraknie nam konsekwencji.
Początek wakacji sprzyja podejmowaniu zobowiązań – również tych o charakterze finansowym.

Z zasady z optymizmem spoglądamy wtenczas w przyszłość oraz snujemy śmiałe plany zakupów, remontów czy też wyjazdów. Śmiało obiecujemy sobie, iż zaczniemy oszczędzać bądź inwestować. Kolejne tygodnie bezlitośnie weryfikują nasze intencje: portfel przez wakacje schudł w przeciwieństwie do sterty rachunków do uiszczenia. Prócz tego na każdym kroku nęcą nas sklepowe superokazje, którym nie za każdym razem potrafimy jak też chcemy się oprzeć.

fundusze

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszy będzie dobry plan. Najpierw weźmy pod lupę nadchodzący miesiąc. Spiszmy na kartce czy też w komputerze wszystkie fundusze, jakimi dysponujemy: wypłata plus inne pewne przychody, a później czekające nas sztywne opłaty, takie jak czynsz, raty (zobacz pożyczka pod hipotekę bez bik) a także sumy, jakie musimy określić na życie: żywność, środki czystości, utrzymanie czterokołowca i pozostałe wydatki. Tym sposobem zorientujemy się, czy dysponować będziemy nadwyżką – wolną sumą, jaką można przeznaczyć na inne zamiary. Po podsumowaniu najbliższego miesiąca weźmy do ręki kalendarz i spróbujmy również rozpatrzyć – miesiąc po miesiącu – cały rok.

Co uczynić, gdy bilans wychodzi ujemny i nie ma szansy na zwiększenie dochodów? Na początek warto poszukiwać rozwiązań prostych oraz bezkosztowych (lecz nie zawsze bezbolesnych), głównie polegających na racjonalizacji sumptów.