Oszczędzanie to niezmiernie istotna rzecz, niestety nierzadko lekceważona.
Jak powiadają specjaliści, słabo rozwinięta niestety jest u nas tak zwana kultura oszczędzania.

Termin ten znaczy pewien nawyk odkładania jakiejś kwoty z przychodów na czas przyszły oraz przekonanie iż jest to działanie naturalne. Niestety, jak pokazują badania nie jest dobrze. Szczerze powiadając trudno się dziwić, nie jest to mimo pozorów łatwy proces. Do częstych kłopotów utrudniających szczędzenie jest kiepsko dobrany zamysł oszczędzania lub jego brak. Poradzić sobie z tym kłopotem pomoże nam niezależny doradca (zobacz doradztwo finansowe wroclaw) finansowy.
firma - wizerunek

Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com
Na podstawie rozmowy z klientem oceni nasze możliwości jak też wspólnie z klientem wskaże cel szczędzenia. Powszechnie sądzi się iż powinno się być majętnym żeby odkładać na czas przyszły. Nie jest to prawda każdy może odkładać aczkolwiek osobie o niedużych dochodach proces ów zajmie o wiele więcej czasu. Najpierw bowiem musimy nazbierać tzw. poduszkę finansową, czyli kwotę jaka pozwoli nam asekurować się przed wydatkami losowymi bez wpływu na poziom oszczędności. Jeśli już posiadamy pieniądze możemy od oszczędzania przejść, użytkując porównania ze świata gry, na wyższy poziom a więc inwestowania. Oczywiście i w tym przypadku niezależny doradca finansowy jest to optymalny wybór jeśli nie mamy czasu ani odpowiedniej wiedzy aby osobiście wybrać narzędzie inwestowania. Jest ich całkiem sporo, w najwyższym stopniu znane to giełda oraz fundusze inwestycyjne.

W najwyższym stopniu znane są fundusze inwestycyjne otwarte, uważa się je za w największym stopniu płynne, czyli takie które względnie bez trudu w dowolnym, przystępnym dla inwestora czasie można sprzedać.