Zbliża się końcówka miesiąca, a Ty znów planujesz odmrażać gotowe jedzonko do dnia wypłaty? Widmo nadprogramowych kosztów Cię trwoży? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak efektywnie zaplanować domowe wydatki.
Określenie planu wydatków domowych zaczynamy od spisania wszystkich wydatków, jakie musimy ponieść.

Na początek przyjrzyjmy się tylko kolejnemu miesiącowi. Co nam będzie do tego potrzebne? Paragony, rachunki (przykładowo za duże zakupy spożywcze), a również zeszyt i długopis. Na samym środku wpisujemy sumę netto naszych zarobków (uwzględniwszy dodatki dla przykładu w postaci bonusów). Pierwsza część dotyczyć będzie wydatków, które są sztywne, zatem: opłata za gaz, energię, czynsz do spółdzielni, internet, raty (zobacz strona) zadłużenia, polisy, wydatek na benzynę oraz przejazdy komunikacją miejską – wszystkie sumy zapisujemy obok a pod spodem dodajemy. Kolejna partia kosztów to te, jakie przeznaczamy na konsumpcję – sprawunki spożywcze, wyjścia do teatru – ponownie – oddzielamy po czym dodajemy.
filarum pożyczki

Autor: BCcampus_News
Źródło: http://www.flickr.com

Porównujemy przewidywane wydatki z kwotą wynagrodzenia. Jesteś na plusie? To dobrze, można przejść do drugiego kroku. Jesteś na minusie? Zbadaj raz jeszcze powstałe koszty i pomyśl, które z nich możesz ograniczyć, względnie skorzystaj z oferty Filarum pożyczki. Miej na względzie, że główne wydatki mogą wynieść do 60% wielkości comiesięcznego uposażenia.

Jeżeli zdamy sobie sprawę, jak wiele faktycznie wydajemy w przeciągu miesiąca, możemy przejść do budowania planu budżetu domowego na cały rok kalendarzowy. Biorąc pod uwagę pierwszy miesiąc, próbujmy oszacować koszty w poszczególnych miesiącach na cały rok.