W obecnych czasach pojawiające się technologie wykorzystywane są z sukcesem przez różne specjalizacje. Na pewno można do nich zaliczyć druk w formacie 3d, który pozwala na wykonywanie projektów z dużo większą dokładnością i w szczególności o wyższej jakości. Z usług firm, trudniących się w druku 3d wykorzystują wielkie i małe firmy, instytucje studenckie czy osoby prywatne.

Wydruk w 3D

Autor: Carlos Pacheco
Źródło: http://www.flickr.com
Możliwości, jakie niosą za sobą technologie druku 3d są nadzwyczaj duże i, co najważniejsze, dochodzą do zapotrzebowań szerokiego grona klientów. Rozkwit tej branży jest ogromnie duży, stąd aplikuje się rozmaite techniki, które pozwalają na uzyskiwanie ciekawych efektów, różnych zależnie od użytkowanego tworzywa – .

Możliwości, jakie pociąga za sobą drukowanie w formacie 3d są niezwykle duże. W dużej części wyzyskiwane są przez brandy, które chcą przyrządzić atrakcyjną kampanię reklamową, lub przez różnego rodzaju instytucje zajmujące się konferencjami o problematyce biznesowej. Zależnie od rezultatu, który staramy się uzyskać promuje się odmienne technologie druku 3d, albowiem zależny jest on od użytkowanego tworzywa – .

Do najbardziej znanych metod przynależy niewątpliwie druk FDM, którego podstawową zaletą jest mały koszt wydruku. Polega on na warstwowym nakładaniu materiału. Zwykle jest to plastik przemysłowy, niemniej jednak wykorzystuje się też materiały PC i PLA.

W przypadku innej technologii, przykładowo MJP, stosuje się wielorakie materiały, natomiast projekty robione są z sporą dokładnością i cechują się znaczną trwałością. Istotne jest, że technologie druku 3d ciągle się rozwijają i umożliwiają na użytkowanie coraz lepszych surowców.

Rzecz jasna najistotniejsza jest jakość i precyzja wykonania, jednakże można być o to spokojnym w przypadku znacznej części technik. Bez wątpienia alternatywy, jakie zapewnia druk 3d w przemyśle cenione są na każdym kroku. Używają z nich tak samo przedsiębiorcy jak i osoby prywatne, skutkiem tego jest to usługa coraz bardziej publiczna i ogólnodostępna.