W dzisiejszych realiach, ogromny odsetek naszych codziennych czynności został przeniesiony do sfery wirtualnej. Nic w tym dziwnego, gdyż w miejscu tym, większość rzeczy można załatwić znacznie szybciej i prościej.

Robimy przelewy online, komunikujemy się z ludźmi z drugiego końca globu, pracujemy. Również zakupy możemy robić drogą elektroniczną.
Nie wyłącznie ludzie prywatni korzystają z tej alternatywy zakupów, także wielkie transakcje przeprowadzane są obecnie w taki sposób. W sieci możemy znaleźć mnóstwo stron, na których dostępne są aukcje (zobacz platforma zakupowa) elektroniczne ( on-line). Zamieszczane w nich są przeważnie projekty na zamówienia publiczne. Szpitale poszukują kompanii kateringowych do przyrządzania obiadów dla pacjentów. Gmina szuka firmy budowlanej do odnowienia osiedla. Aukcje elektroniczne pomagają w prosty sposób sfinalizować transakcje niekiedy warte opiewające na miliony złotych. Jednak w tym celu niezbędne jest właściwe oprogramowanie.

badania

Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com
A jest nim E-procurement. Zlokalizowany w sferze e-biznesu, jest kluczową aplikacją, która umożliwia integracje paru procesów w obrębie jednej transakcji, ułatwiając zarówno zamówienia oraz ich realizacje (). E-procurement używany jest nie tylko w przypadku aukcji opiewających na wiele milionów złotych. Korzystają z niego również platformy sprzedażowe, w tym aukcyjne, na których co dnia robią zakupy zwykli użytkownicy internetu. Program w dostrzegalny sposób ułatwia monitorowanie sprzedawców oraz wykrywanie tych nierzetelnych. Korzysta z elektronicznej formy faktur a także podpisów.

Sfera zakupów internetowych nie dotyczy wyłącznie zwykłych aukcji, na których standardowy człowiek może kupić sobie żelazko. Obecnie wielkie projekty opiewające na miliony złotych, realizowane są drogą elektroniczną. Służą do tego specjalistyczne portale aukcyjne, posiadające zaawansowane oprogramowanie.