W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o przechowywaniu danych w chmurze a także o przeróżnych niebezpieczeństwach z tym związanych. Pożądane byłoby więc ustrzec się możliwych zagrożeń i dowiedzieć się w jaki sposób bez uszczerbku i bez żadnego ryzyka gromadzić dane w chmurze.

wirtualny serwer

Autor: Atomic Taco
Źródło: http://www.flickr.com

Zanim jednak przejdziemy do objaśnienia tej kwestii powinno się pierwej przybliżyć sobie nieco pojęcie zapisywania danych w chmurze.

Współcześnie multum osób coraz częściej rejestruje wiadomości nie na dyskach w swoim komputerze, lecz na serwisach zewnętrznych, inaczej w chmurach. Tak więc dane w chmurze to nic innego jak dane przechowywane i wykorzystywane w Internecie, do których dojście można otrzymać właśnie przez Sieć.

Zaciekawił Cię ten post? W takim razie wejdź w link do wpisu i ciesz się następnymi tekstami. W razie pewnych pytań – odezwij się do nas.

Jest to rozwiązanie niezmiernie użyteczne, gdyż do chmury zdołamy mieć dostęp z każdego komputera, tabletu lub innego urządzenia, jakie łączy się z Netem. (dane na chmurze).

Zdołamy wyróżnić dwa rodzaje chmur – prywatne i publiczne. Chmury prywatne są oddane dla jakiejś konkretnej grupy osób, na przykład dla pracowników firm czy przedsiębiorstw. Chmury publiczne to natomiast infrastruktura, którą dana firma może proponować wielu uczestnikom jednocześnie.

W chmurze możemy współcześnie utrwalać faktycznie dużo danych, takich jak maile, pliki tekstowe, ważne dokumenty czy też zdjęcia. Aczkolwiek niebezpieczeństwem może być to, że tak naprawdę nie wiemy kto ma dostęp do naszych osobistych plików i nie mamy stuprocentowej gwarancji poufności danych. Umieszczając rozmaite własne rzeczy w chmurze po części tracimy do nich dostęp, poniekąd także są one udostępniane różnorodnym osobom.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com

Wobec tego pożądane byłoby pamiętać o tym, aby nie wszystkie ważkie dla nas pliki czy też zdjęcia umieszczać w chmurze. W wypadku poniektórych rzeczy z pewnością lepiej będzie pozostawić je na dysku naszego komputera. Poza tym decydując się na dane w chmurze warto szczegółowo przeczytać regulamin, który definiuje korzystanie z tej usługi oraz zwrócić uwagę między innymi na dane dotyczące zachowania poufności.