W okresie komunizmu nikt (poza nielicznymi wyjątkami) nie władał językiem angielskim. Zamiast tego wielka ilość ludzi posługiwała się językiem rosyjskim. Rosyjski był w każdym miejscu: w uczelniach wyższych, w szkole, nie było innej możliwości, trzeba było się go uczyć, bo nasz „bratni” sąsiad kontrolował czujnie też na nasze kształcenie. Jednocześnie, nasza gospodarka była uzależniona od ZSRR, więc trochę nielogicznym byłoby się uczyć innych języków, no chyba, że dla własnych ambicji. Ten stan nagle odmienił się w latach dziewięćdziesiątych.

Nauka języka włoskiego

Autor: brewbooks
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, zmiany, zmiany, implozja ustroju komunistycznego i nastanie szalonego kapitalizmu. W szkołach na fali zwycięstwa zaczęto rezygnować ze znienawidzonego języka rosyjskiego, zamiast tego zaczęto wdrażać inne, tym razem zachodnie języki. Obok języka Szekspira najbardziej popularnymi nowymi językami obcymi były niemiecki i język francuski, ale także bardzo piękny język włoski. Coraz popularniejsze są więc też szkoły włoskiego jak .

Aktualnie najważniejszy jest angielski, wykładany jest w każdym miejscu, w wielu szkołach obowiązkowy jest również drugi język. Najczęściej wybierany jest niemiecki. To raczej zrozumiałe, Niemcy to nasz zachodni sąsiad, z którym mamy najintensywniejszą wymianę gospodarczą. W mniejsze ilości przypadków dobierany jest język francuski, a jednakowoż powraca moda na – ten nie lubiany po latach socjalizmu – język rosyjski.Aktualnie jeśli zapytać młodzież, jaki język znają – zabrzmi chóralna deklaracja: „wiadomo, angielski!”.

Czy masz ochotę zgłębić uzupełniające porady? Jeśli tak, to zobacz w witrynie (https://akademiasklep.pl/) inne wiadomości odnoszące się takiej kwestii – odnośnik jest tu.

Jeśli natomiast takie samo pytanie wystosować do trochę starszych ludzi to, jak łatwo zgadnąć, znakomita większość wskaże na rosyjski.

Oczywiście, przyswajamy języki obce, jakie w pewnym etapie są nam niezbędne, ale spoglądając na trendy to już wkrótce coraz większa ilość młodych ludzi będzie operowała także językiem rosyjskim.

Jednocześnie, aktualnie również istnieje dosyć ciekawy trend, uczenia się obcych języków dla samego ich brzmienia, z czystej pasji. Tak jest faktycznie z językiem włoskim. Widoczne jest to w wielu miejscach, nie jedynie w stolicy, gdzie włoski w Warszawie jest wykładany w wielu szkołach językowych (oferta na ). Kultura włoska, klimat, piękne tereny, to wszystko pociąga nas bardzo, to także sprawia, że chcemy uczyć się tego cudownego języka.