Dzisiaj zakup aparatu to żaden problem, dlatego też sporo osób pragnących robić wciąż lepsze zdjęcia zmienia kompakty na proste lustrzanki. Jednak w tym miejscu pojawia się problem, czyli jaki obiektyw kupić. Większe kłopot może się pojawić, jak chcemy, żeby nasza lustrzanka zarazem posiadała, przykładowo zoom taki jak teleobiektyw i funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, identycznie się nie da gdyż do lustrzanej potrzeba sporego zestawu obiektywów, które mogłyby spełnić wszelkie wymagania. Pośród nich natomiast rozeznać się nie jest tak łatwo.

Aparat foto

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami więc może oznaczać to, że nie jedynie sposób przyłączenia obiektywu do korpusu będzie się różnić, ale i przykładowo mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym takim krokiem dlatego też musi być zobaczenie w specyfikacji aparatu, jaki posiada typ zamocowania, w takim wypadku jeśli będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy mieć pewność, że będzie pasował – polecany obiektyw sigma 17-50mm na tej stronie.

Kolejna rzecz, z której musimy zdać sobie sprawę to to, iż te same obiektywy zamocowane w aparacie analogowym jak i cyfrowym będą dawały inne obrazy. Bierze się to z tego, że produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wymiarach klatki filmu 35 mm jest dosyć droga, dlatego też producenci bardzo często robią je mniejsze. Dlatego też zdjęcia z cyfrowego obiektywu mają mniejszy kadr, coś jakbyśmy użyli dłuższej ogniskowej. Na szczęście stosowany jest prosty przelicznik, zwany ekwiwalentem, jaki pozwala dowiedzieć się, jaką ogniskową dany obiektyw sigma 70-300 dałby po założeniu na aparat cyfrowy – polecany sklep Sigma Pro Centrum. W zależności od tego, jaki obiektyw wybierzemy możemy robić różne zdjęcia.

Ogólnie rzecz ujmując istnieją różnego rodzaju obiektywy, przykładowo szerokokątne, które używa się do fotografowania wnętrz i krajobrazów. Są też obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w zdjęć reporterskich. Na koniec trzeba wspomnieć o teleobiektywach oraz superteleobiektywach. Te pierwsze mają ekwiwalent o wartości 100-300 milimetrów, są dobre do zdjęć o tematyce sportowej i przyrodniczej, zaś te drugie są raczej dla osób, które są profesjonalistami. Bez względu na to, które mamy zamiar kupić warto przed zakupem zdobyć trochę informacji i poszukać opinii osób znających się na tym temacie.