Dzisiaj zakup aparatu to żaden problem, dlatego też sporo osób pragnących robić wciąż lepsze zdjęcia zmienia kompakty na proste lustrzanki. Jednak w tym miejscu pojawia się problem, czyli jaki obiektyw kupić. Większe kłopot może się pojawić, jak chcemy, żeby nasza lustrzanka zarazem posiadała, przykładowo zoom taki jak teleobiektyw i funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, identycznie się nie da gdyż do lustrzanej potrzeba sporego zestawu obiektywów, które mogłyby spełnić wszelkie wymagania. Pośród nich natomiast rozeznać się nie jest tak łatwo.

Aparat foto

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami więc może oznaczać to, że nie jedynie sposób przyłączenia obiektywu do korpusu będzie się różnić, ale i przykładowo mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym takim krokiem dlatego też musi być zobaczenie w specyfikacji aparatu, jaki posiada typ zamocowania, w takim wypadku jeśli będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy mieć pewność, że będzie pasował – polecany obiektyw sigma 17-50mm na tej stronie.

Kolejna rzecz, z której musimy zdać sobie sprawę to to, iż te same obiektywy zamocowane w aparacie analogowym jak i cyfrowym będą dawały inne obrazy. Bierze się to z tego, że produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wymiarach klatki filmu 35 mm jest dosyć droga, dlatego też producenci bardzo często robią je mniejsze. Dlatego też zdjęcia z cyfrowego obiektywu mają mniejszy kadr, coś jakbyśmy użyli dłuższej ogniskowej. Na szczęście stosowany jest prosty przelicznik, zwany ekwiwalentem, jaki pozwala dowiedzieć się, jaką ogniskową dany obiektyw sigma 70-300 dałby po założeniu na aparat cyfrowy – polecany sklep Sigma Pro Centrum. W zależności od tego, jaki obiektyw wybierzemy możemy robić różne zdjęcia.

Zaciekawił Cię ten post? To świetnie, ponieważ oryginalny wpis ma zbliżone informacje do publikowanych.

Ogólnie rzecz ujmując istnieją różnego rodzaju obiektywy, przykładowo szerokokątne, które używa się do fotografowania wnętrz i krajobrazów. Są też obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w zdjęć reporterskich. Na koniec trzeba wspomnieć o teleobiektywach oraz superteleobiektywach. Te pierwsze mają ekwiwalent o wartości 100-300 milimetrów, są dobre do zdjęć o tematyce sportowej i przyrodniczej, zaś te drugie są raczej dla osób, które są profesjonalistami. Bez względu na to, które mamy zamiar kupić warto przed zakupem zdobyć trochę informacji i poszukać opinii osób znających się na tym temacie.