Kiedy prowadzisz swoją firmę, wtedy zdecydowanie dobrze wiesz, jak często można trafić na niesłownych kontrahentów. Niejeden raz zdecydowanie już zdarzyło Ci się, że ktoś nie zapłacił Ci w umówionym terminie.

Kiedy chcesz na przyszłość uniknąć tego typu wypadków, wtedy bez wątpienia powinieneś zainteresować się nową funkcją wprowadzoną przez sądy. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój nowy klient, z którym chcesz wejść w interes nie zalega przypadkiem z wypłatą pieniędzy innym firmom, wtedy na pewno powinieneś zastosować wobec niego monitoring należności. Dzięki temu sprawnie sprawdzisz, czy dana osoba nie ma nieuregulowanych rachunków w stosunku do innych firm.

Wtedy zazwyczaj staramy się rozwiązywać takie kwestie ugodowo, aby nie stracić w przyszłości kontrahenta, jednakże czasem jest to niemożliwe i trzeba uciec się do ostrzejszych środków. Jeśli prowadzisz wielką firmę i zastanawiasz się, w jaki sposób zarządzać nieuregulowanymi finansami, wówczas bez wątpliwości powinno zainteresować Cię monitorowanie należności. Kiedy okaże się, że tak jest, z pewnością powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Jeśli nie znasz dobrze tej osoby i nie jesteś pewien, czy możesz jej zaufać w stu procentach, wtedy bez wątpienia nie powinieneś wchodzić z nią w spółkę, bo może się to dla Ciebie skończyć źle. Nie powinieneś na pewno wchodzić w interesy także z osobami, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądowym. Kiedy masz podejrzenie, że Twój nowy klient miał jakąś sprawę w sądzie, wtedy sprawnie możesz sprawdzić to przez sieć. Jeśli wiesz, w jakiej sprawie brał udział, wtedy możesz zwrócić się do właściwego sądu o okazanie Ci akt danej sprawy lub sprawdzić e-sąd dostęp do akt (-> zobacz przykłady).

Jeżeli zdecydujesz się na zainstalowanie takiego systemu w swej firmie, wówczas z pewnością nie będziesz tego żałował. Jeśli skoordynujesz system monitorowania należności z księgowością firmy, wtedy wszystkie niezapłacone należności będziesz miał jak na tacy. Jeśli tylko termin płatności jakiejś faktury minie, wtedy znajdzie się ona wyróżniona w systemie. Aby sprawdzić konkretnie ile kasy i przez jak długi czas wisi Ci dany klient, wówczas kategorycznie możesz to łatwo sprawdzić za pomocą kilku kliknięć myszką. Kiedy wgrasz w swojej firmie bardziej zaawansowaną wersję systemu, wówczas bez większego trudu będziesz mógł również egzekwować spłatę należności w bardziej ostry sposób. Jeśli interesuje Cię rejestr dłużników dostęp do niego na pewno będzie w stanie zapewnić Ci właśnie taki system. Jeżeli będziesz chciał zgłosić daną sprawę do komornika i rejestru długów, wówczas także wystarczy parę kliknięć myszką. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wówczas stale i na bieżąco będziesz mógł monitorować postępy w Twojej sprawie. Jeśli masz dosyć ciągłego przeglądania dokumentów w celu sprawdzenia, czy wszyscy klienci rozliczyli się z Tobą należycie, wtedy kategorycznie system monitorowania należności jest przeznaczony dokładnie dla Ciebie. Wgranie go w swojej firmie na pewno będzie wielce dobrą inwestycją. Od tej pory praktycznie nie będziesz już musiał nigdy martwić się o to, że jakaś faktura (zobacz również program do wystawiania faktur) umknie twojej uwadze, a jeden z klientów się z Tobą nie rozliczy. To niewątpliwie rewelacyjny pomysł.