Mało kto ma świadomość, jak daleką drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwotnej formy do współczesnego kształtu. Mawia się, że ujarzmienie ognia to prawdziwy początek cywilizacji. Ludzie pozbyli się obawy przed ciemnością i chłodem i rozwój ruszył z miejsca. Światło w każdym okresie grało wielką rolę w rozwoju.

Przez stulecia udoskonalano technologie oświetleniowe, zjawisko trwa nawet współcześnie. Zapoznajmy się ze streszczoną historią oświetlenia.Wszystko zaczyna się od płonącego kawałka drewna. później pochodnie modyfikowano, wsadzając na koniec łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamienie, do których wlewano zwierzęcy tłuszcz. Razem z knotem konstrukcja ta była pierwszą świeczką. W antycznych kulturach wymyślono lampki oliwne. Nalewano oliwę do różnego kształtu naczyń i wkładano knot, zwykle stworzony po prostu z fragmentu liny. Zobacz też W lampkach palono też tranem. Zobacz W Średniowieczu używano przeważnie pochodni i świec. Świeczki robiono z wołowego tłuszczu. Używano ich już dużo wcześniej, jednak okres najszerszego ich upowszechnienia nastąpił po zagładzie cywilizacji rzymskiej. Wiąże się to z przydatnością ich do rytuałów religijnych, co widać do dzisiaj.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Znacząca rewolucja nastąpiła później. W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pionierską lampę naftową. Równolegle zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i droższych od naftowych, jednak zwykle zakładanych jako oświetlenie uliczne. Nawet obecnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim po zmroku są rozpalane przez latarnika.
W 1886 patent na żarówkę zdobył Thomas Edison. Od tego momentu należy liczyć narodziny trwającej wciąż doby elektryczności i spowszednienia jasności. Popatrzmy, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i cennymi wygodami, dziś to powszechne akcesoria dekoracyjne do domu. światło jest z nami ciągle i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Obecnie kupując lampy stołowe, świeczniki i kinkiety patrzy się przede wszystkim na wygląd. Jakże ogromny krok od okresu płonącego kawałka drzewa!
Źródło elampy-oswietlenie