Jeśli jesteś w trakcie remontu domu, naprawiasz samochód albo chcesz zmienić wtyczkę od tostera czy dowolnego urządzenia, przyda się wiedza na temat takich na pozór nieskomplikowanych rzeczy, jak na przykład kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.

elektryk, kable elektryczne

Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com
Zacząć należy od poznania ogólnej budowy takich przewodów. Kable elektryczne składają się z substancji przewodzącej, tak zwanej „żyły” wykonanej zazwyczaj ze stopu miedzi lub aluminium (lapppoland.lappgroup.com). Ten element spotyka się w postaci drutu, linki lub szynoprzewodu. Całość w związku z rodzajem kabla, często zabezpieczana jest izolacją z tworzywa sztucznego. Przewody elektryczne posiadają także różną grubość żyły w zależności od przeznaczenia i wysokości napięcia prądu elektrycznego. Od przeznaczenia kabla, może zmieniać się ilość żył z jakich składa się przewód.

Przewody elektryczne używane do ogromnych urządzeń czy zakładów przemysłowych mają o znacznie trwalszą konstrukcję oraz wytrzymalszą strukturę materiałów z jakich są wykonane (przewody elektryczne). Trzeba mądrze wybrać grubość przewodu do zaplanowanego użytku kabla, ponieważ za sprawą zbyt wysokiej temperatury będącej następstwem przepływem wysokiego napięcia prądu elektrycznego, przewód (zobacz przewód ekranowany jednożyłowy) może ulec samozapłonowi, co skutkować może brakiem zasilania lub niebezpieczną awarią. Izolacje żyły wykonywane są zazwyczaj z rozmaitych tworzyw samo gaszących aby ograniczyć ryzyko pożaru.

instalacje, kable

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są dokładnie w taki sam sposób jak przewody elektryczne. Różnica polega na specjalnym zakończeniu umożliwiającym podłączenie się do sieci elektrycznej. Są to tak zwane wtyczki. Ich rolą jest również połączenie kilku układów elektrycznych, maszyn (przewody przyłączeniowe). Większość urządzeń elektrycznych opartych jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, tak więc każdy z nas,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien mieć chociaż minimalną wiedzę na ten temat. To bardzi ważna kwestia dla nie tylko naszych sprzętów w gospodarstwie domowym, ale także naszego zdrowia i życia. Usterki instalacji elektrycznej wynikające z nieznajomości jej działania, są przyczyną pożarów, porażeń i innych katastrof.