Każda osoba, która zaczyna swoją pierwszą pracę, musi pomyśleć nad kontem bankowym. To na nie będzie spływać dostawane wynagrodzenie. Niektórzy mają rachunki bankowe na studiach, lecz potem zamykają je, ponieważ razem z ukończeniem nauki zwiększają się opłaty za ich prowadzenie. Kiedy jednak znaleźliśmy zatrudnienie, trudno byłoby obejść się bez konta, toteż dobrze jest zorientować się, jak wybrać stosowną propozycję.

konto w banku

Autor: iStock
Źródło: iStock
Po pierwsze konto bankowe musi nas kosztować jak najmniej. Najlepsze są rzecz jasna bezpłatne rachunki, jeżeli na przykład co miesiąc zrobimy zakupy kartą na wyznaczoną kwotę. Czego przeważnie dotyczą opłaty? Z przelewami, wypłatami z innych bankomatów lub z poleceniem zleceń stałych. Każdy klient (zobacz mystery shopping) musi skontrolować oferty kilku banków, aby mieć rozeznanie, która z nich jest dla niego szczególnie korzystna.

Po drugie we współczesnych czasach, gdy Internet rządzi naszym życiem, musimy mieć zdalny dostęp do naszego rachunku (więcej o smartvest), by w każdym momencie móc skontrolować jego stan bądź wykonać szybki przelew internetowe. Bardzo powszechne są także aplikacje mobilne, dające możliwość płatności za pomocą telefonu komórkowego oraz naturalnie bieżącej obsługi rachunku.

Kolejnym zagadnieniem jest szansa zarabiania na swoim rachunku, co nie jest opcją zapewnianą przez każdy bank. Choć niektóre instytucje bankowe oprocentowują konta bankowe swoich klientów, to w zasadzie są to nieznaczne sumy, jakie trudno jest spostrzec. Zdecydowanie korzystniejszy jest tzw. cashback, czyli zwrot części wydatków powiązanych z zakupami przy użyciu karty debetowej. Niekiedy można także liczyć na atrakcyjne podarunki, toteż dobrze jest być na bieżąco z propozycjami oraz założyć konto w momencie, gdy będziemy mogli zdobyć w zamian aparat lub tablet.

Co zrobić, jeśli już posiadasz konto bankowe (poznaj szczegóły), ale chciałbyś przenieść się do innego banku? Wystarczy wypełnić wniosek w nowej placówce, w której chcielibyśmy mieć rachunek. Ominą nas wszelkie formalności, ponieważ zajmie się nimi nasz nowy bank – łącznie z poinformowaniem urzędów lub twojego szefa. Pamiętaj, aby wyznaczyć wszystkie osoby oraz instytucje, jakie muszą być powiadomione o tym fakcie, a unikniesz niepotrzebnych problemów. Polecamy też